در بیست و نهمین جشنواره پژوهش و فناوری

معاون پژوهشی دانشگاه مهمترین دستاوردهای ملی و بین‌المللی دانشگاه تهران را تبیین کرد

۲۴ آذر ۱۳۹۹ | ۱۴:۲۴ کد : ۱۳۹۱۷ اخبار اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۵۴۲
روابط عمومی دانشگاه تهران: دکتر محمد رحیمیان، معاون پژوهشی دانشگاه تهران، در بیست و نهمین جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه که امروز (۲۴ آذرماه) با حضور رئیس دانشگاه تهران و تعداد محدودی از برگزیدگان برگزار شد، گفت: «هفته پژوهش را خدمت پژوهشگران، استادان و دانشجویان که به‌صورت مجازی همراه ما هستند تبریک عرض می‌کنم. با توجه به شرایط ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، این دوره از جشنواره به منظور تجلیل و قدردانی از پژوهشگران ممتاز و برگزیده دانشگاه به شکل ویژه‌ای برگزار شده است».

معاون پژوهشی دانشگاه با تأکید اینکه زمینه‌سازی مشارکت نظام دانایی محور در حل معضلات و مشکلات کشور از اهداف دانشگاه تهران است، افزود: «دانشگاه در تلاش است تا با فعال‌سازی ظرفیت‌های علمی و توسعه اقدامات جامعه‌محور، زمینه مشارکت نظام دانایی محور را در حل معضلات و مشکلات موجود کشور فراهم آورد. قدرت و استقلال واقعی در جهان امروز و تحقق آرمان پیشرفت و توسعه متوازن و پایدار در هر کشور بر پایه نظامی دانایی‌محور استقرار دارد که امر پژوهش و خلق فناوری از اساسی‌ترین الزامات آن به شمار می‌رود».

محققان و پژوهشگران با نگاه نقادانه و جستجوگر در خلق پاسخ‌های نوآورانه پیشتازی کنند
وی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: «در جهانی که گوهر دانش و فناوری عنصری کلیدی در پایداری و شکوفایی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است، به کارگیری دستاوردهای علمی به منظور توسعه همه جانبه جامعه و کارآمدی نظام‌های آن، روزبه‌روز جدی‌تر شده و به اصلی غیرقابل تردید بدل شده است. در این مسیر است که محققان و پژوهشگران با نگاه نقادانه و جستجوگر به دنیای اطراف خود نگریسته و به منظور رفع مشکلات و پاسخ به نیازهای متنوع جامعه، مسئولانه در پی خلق پاسخ‌های نوآورانه پیشتازی می‌کنند».

اهداف برنامه سوم راهبردی دانشگاه سرلوحه فعالیت‌های معاونت پژوهشی است
دکتر رحیمیان بیان کرد: «حوزه معاونت پژوهشی، با سرلوحه قراردادن اهداف برنامه سوم راهبردی دانشگاه، سیاست‌ها و برنامه‌های خود را به «ارتقا جایگاه بین‌المللی دانشگاه»، «ارتقا اخلاق و مسئولیت‌پذیری اجتماعی و «نوآوری و حرکت به سوی دانشگاه ایده‌پرداز و کارآفرین» معطوف کرده است. در اینجا لازم می‌دانم از همراهی و یاری مؤثر اعضای شورای سیاست‌گذاری پژوهش و فناوری دانشگاه، شورای پژوهشی و سایر جمع‌های مشورتی، اجرایی، تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر در معاونت پژوهشی قدردانی کنم و در این فرصت گزارش مختصری را از مهم‌ترین اقدامات این حوزه در سال گذشته ارائه دهم».

رشد ۱۲ درصدی مقالات بین‌المللی با نمایه wos
معاون پژوهشی دانشگاه تهران، در ادامه به تبیین دستاوردهای دانشگاه در حوزه‌های مختلف پرداخت و تصریح کرد: «از دستاوردهای دانشگاه می‌توان به انتشار چهار هزار و۷۲۷ عنوان مقاله بین‌المللی با نمایه wos اشاره کرد که نسبت به سال قبل ۱۲ درصد رشد داشته است. لازم به ذکر است که مقالات q1 به میزان ۱۶ درصد، مقالات q2 به میزان ۱۱ درصد، مقالات q3 به میزان ۶ درصد و مقالات q4 نیز ۴ درصد رشد کرده که این نشان‌دهنده رشد بیشتر مقالات با کیفیت است».
وی با عنوان اینکه بر اساس بانک اطلاعات پژوهش و فناوری دانشگاه، تعداد مقالات فارسی با نمایه ISC در سال ۹۸ برابر با یک هزار و ۲۲۰ بوده است، افزود: «همچنین تعداد مقالات چاپ شده در همایش‌های بین‌المللی و ملی به ترتیب یک‌هزار و۱۶۷ و یک‌هزار و ۲۶۳ مقاله است. تعداد آثار تألیفی منتشره و ترجمه شده نیز به ترتیب ۴۰۶ و ۱۸۶ عنوان است. در حال حاضر از میان ۱۰۵ نشریه منتشره در دانشگاه تهران، تعداد ۹ نشریه دارای نمایه scopus و پنج نشریه دارای ایندکس wos است که از این میان چهار نشریه در سطح emerging و یک نشریه دارای ضریب کیفیت q3 و بقیه دارای نمایه ISC می‌باشند».

دریافت ۲۱۷ مورد ادعای اختراع به منظور ارزیابی
دکتر رحیمیان، با اشاره به راه‌اندازی مجدد سامانه پذیرش پژوهشگران پسادکتری گفت: «در سال گذشته حدود هشتاد پژوهشگر داخلی مورد پذیرش استاد میزبان قرار گرفتند که با توجه به مشخص شدن منابع تأمین مالی برای سی نفر از آنها حکم صادر شده است. چهارده پژوهشگر پسادکتری ایرانیان غیرمقیم نیز پذیرش شده‌اند و در حال حاضر ۲۷ پژوهشگر ایرانی غیرمقیم در حال گذراندن دوره پسادکتری در دانشگاه هستند. همچنین در سال ۹۸ ,۲۱۷ مورد ادعای اختراع برای ارزیابی دریافت شده که ۵۹ مورد از آنها پس از داوری تأیید شده است».

برای ۷۰ پرونده پس از بررسی کد اخلاق صادر شده است
معاون پژوهشی دانشگاه تهران، با بیان اینکه در زمینه اخلاق پژوهشی، در سال گذشته، ۱۰ کارگاه ترویج اخلاق برگزار شده است، اظهار کرد: «حدود هفتاد پرونده در کمیته‌های سازمانی با تأکید بر رعایت موازین حقوقی و حفظ ارزش‌های اخلاقی در انجام پژوهش بررسی و کد اخلاق برای آنها صادر شده است. تعداد پرونده‌های ارسال شده برای بررسی در کارگروه اخلاق پژوهشی از ۲۵ پرونده در سال ۹۷ به هجده پرونده در سال ۹۸ کاهش یافته است. این موضوع حاکی از توجه بیشتر دانشجویان و اعضای هیأت علمی به مسائل مرتبط با اخلاق پژوهشی است».

بررسی حدود سه‌هزار مقاله در کمیته اعتبارسنجی نشریات بین‌المللی دانشگاه
وی تصریح کرد: «با توجه به نگاه ویژه دانشگاه به بررسی اعتبار مجله‌های بین‌المللی، در طی سال گذشته حدود سه‌هزار مقاله منتشر شده در نشریات بین‌المللی، در کمیته اعتبارسنجی نشریات بین‌المللی دانشگاه ارزیابی شده است. نتایج بررسی‌ها در سامانه نشریات RTIS ثبت و لیست نشریات بدون امتیاز و نا‌معتبر نیز روی سایت معاونت پژوهشی قرار داده می‌شود. در حال حاضر لیست ۳۶۰ نشریه بدون امتیاز و ۴۶۸ نشریه نا‌معتبر منتشر شده و هر ماه این اطلاعات به‌روزرسانی می‌شوند».
دکتر رحیمیان ادامه داد: «همچنین از بین اعضای هیأت علمی جوان دانشگاه، تعداد ۵۲ استادیار جوان مشمول طرح جایزه دکتر آشتیانی شده‌اند. اعضای هیأت علمی مشمول این جایزه با پرداخت تسهیلات به مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال و نیز خرید تجهیزات به میزان ۲۰۰ میلیون ریال مورد حمایت قرار می‌گیرند».

مقابله با ویروس کرونا در صدر اقدامات دانشگاه بوده است
معاون پژوهشی دانشگاه، در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: «در سال گذشته، همراهی با اقدامات ملی و بین‌المللی در زمینه مهار و ارتقا شرایط مقابله با ویروس کووید ۱۹، در صدر اقدامات و اولویت‌های دانشگاه بوده است برای نیل به این هدف، تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه تهران، دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و علوم پزشکی شهید بهشتی منعقد و کارگروه‌های «تشخیص و مقابله با ویروس کووید ۱۹ با رویکردهای بیوفیزیکی»، «ارایه روش‌های درمان و تولید واکسن برای ویروس کووید ۱۹»، «حسگرها و کیت‌های تشخیص ویروس کووید ۱۹» و «سیستم‌های هوشمند و آنالیز داده» تشکیل شده است».
وی افزود: «سمینار مجازی بین‌المللی در مرداد ماه سال جاری در ارتباط با تجربه‌های ایران و اروپا در مقابله با کووید ۱۹ و در قالب همکاری سه‌جانبه دانشگاه‌ها برگزار شد. همچنین تشکیل نمایشگاه مجازی به منظور ارائه دستاوردهای مرتبط با تحقیقات صورت گرفته در زمینه کووید ۱۹ و انجام پیگیری‌هایی به منظور ارتقا آزمایشگاه سطح دو به سه و نیز پیگیری ساخت آزمایشگاه سطح سه با همکاری دو دانشگاه علوم پزشکی تهران و علوم پزشکی شهید بهشتی از دیگر اقدامات دانشگاه تهران در این زمینه است».
دکتر رحیمیان، بسیج زیرساخت و تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه در زمینه آزمون داروها، تشکیل بانک زیستی مرجع ویروس در کنار دیگر بانک‌های زیستی دانشگاه به منظور جداسازی، شناسایی و ذخیره‌سازی انواع ویروس در حال گردش در جمعیت کشور، بررسی و ارزیابی درمان‌های نوین در مواجهه با بیماری، تجهیز و راه‌اندازی آزمایشگاه ژن و سلول درمانی به منظور درمان بیماران به کمک سلول‌های بنیادی را از جمله فعالیت‌های کارگرو‌های تشکیل شده در زمینه مقابله با ویروس کرونا برشمرد.

طراحی و تولید کیت آزمون سریع تشخیص و ساخت دستگاه کمک تنفس
معاون پژوهشی دانشگاه تهران، در ادامه به انجام پروژه‌های مرتبط با ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: «شناسایی ملکول‌های سطحی باردار و غیر فعال‌سازی آنها، شناسایی بیوفیزیکی عوامل مؤثر بر غیر فعال شدن آنزیم‌های اصلی ویروس و ممانعت از اتصال آن به سلول‌های ریوی بر اساس دینامیک ملکولی، طراحی، تدوین و ثبت ماسک شفاف الکترومغناطیسی برای دفع و اضمحلال ویروس، شناسایی الکتریکی ویروس کرونا در سطح نانوالکترودها در سیستم میکروفلوئیدی، طراحی و ساخت حسگرهای زیستی الکتروشیمیایی برای تشخیص ویروس کرونا از جمله اقدامات صورت گرفته است».
وی افزود: «همچنین طراحی و تولید کیت آزمون سریع تشخیص، ساخت دستگاه کمک تنفس با همکاری شرکت دانش بنیان مستقر در پردیس دانشکده‌های فنی، رصد بیماران و تشخیص زودهنگام بیماری و ارائه برنامه جامع داده‌کاوی هوشمند برای تاب‌آوری در شرایط بحرانی بیماری جهت مقابله با ویروس از دیگر فعالیت‌های صورت گرفته در این زمینه است. در اینجا لازم می‌دانم که از ستاد اجرایی فرمان امام به خاطر حمایت‌های مالی برای انجام پروژه‌های پژوهشی کارگروه‌های تشکیل شده، تشکر و قدردانی کنم».

برگزاری جلسات خوشه‌های مشورتی از دیگر اقدامات دانشگاه تهران
دکتر رحیمیان، برگزاری جلسات خوشه مشورتی اقتصاد کلان و سرمایه اجتماعی را از دیگر اقدامات دانشگاه تهران برشمرد و خاطرنشان کرد: «به سفارش معاون اول رئیس جمهور به منظور ارائه مشورت در خصوص مشکلات و معضلات حاد و یا مزمن در زمینه سرمایه و اعتماد اجتماعی، ساختار اقتصاد و بودجه کشور پایه‌ریزی شد. دعوت از مسئولان در حوزه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی، و ارائه مشورت و بررسی موارد محوله از اهم اقدامات در این زمینه است. نتایج حاصل این جلسات علمی-مشورتی، از سوی دانشگاه تهران در اختیار مقامات ارشد نظام و رؤسای قوا، معاون رئیس جمهور، وزرا و معاونان آنها قرار گرفته است».

تشکیل کنسرسیوم پژوهشی ۱۳ دانشگاه برتر به میزبانی معاونت پژوهشی دانشگاه تهران
معاون پژوهشی دانشگاه تهران، با تشریح عملکرد کنسرسیوم پژوهشی ۱۳ دانشگاه برتر تصریح کرد: «در سال گذشته، این کنسرسیوم به میزبانی معاونت پژوهشی دانشگاه تهران، موفق به تکمیل کلان پروژه محاسبه سیاهه انتشار آلاینده‌های هوا و ارائه سناریوهای بهبود کیفیت هوا به کارفرمایی سازمان حفاظت محیط زیست، در ۹ کلان شهر شد که فرآیند تلفیق این نتایج با برنامه‌های جاری و آتی ملی و استانی کشور در دست اقدام است. هم‌اکنون نیز با تشکیل بزرگترین اجتماع بین دانشگاهی در ۲۱ رسته تخصصی اقدامی ملی به منظور پایش منابع آلاینده کشور شکل گرفته و امید می‌رود که علاوه بر ارائه نتایج خوب و موفق در بهبود سطح محیط زیست کشور، نمودی دیگر از فعالیت گروهی ارائه شود».

تشکیل هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها و تکمیل و ارائه گزارش مربوط
وی با اشاره به تشکیل هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها و تکمیل و ارائه گزارش مربوطه، عنوان کرد: «این هیأت پس از وقوع سیل مخرب در شمال، جنوب و غرب کشور در ابتدای سال ۹۸، به دستور رئیس محترم جمهور و به ریاست رئیس محترم دانشگاه تهران و حضور نخبگان دانشگاهی و صنعتی در اولین ماه سال ۹۸ شروع به کار کرد. هدف از تشکیل این هیأت، بررسی راهکارهایی جهت جلوگیری از تکرار اشتباهات و کاستی‌ها، ایجاد ظرفیت مدیریت سیلاب، افزایش میزان آمادگی کشور در مقابل سیلاب، شیوه مدیریت بحران، برآورد خسارات و شیوه جبران خسارات و اصلاحات ضروری برای افزایش تاب‌آوری و آمادگی ملی در برابر سیلاب بود».
دکتر رحیمیان ادامه داد: «در این خصوص شانزده کارگروه با مشارکت ۵۴ دانشگاه و پنجاه مؤسسه مختلف تشکیل شده و حدود ۷۰۰ نفر مشارکت داشتند. فعالیت‌های مذکور منجر به تدوین بیش از هفده عنوان گزارش تخصصی با موضوع بررسی سیلاب‌های سال ۹۸-۹۷ شده و در حال حاضر طی دستورالعمل‌های جداگانه از سوی دولت به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده است».

تصویب آئین‌نامه هسته‌های پژوهشی در دی ماه ۱۳۹۸
معاون پژوهشی دانشگاه تهران، از تصویب آئین‌نامه هسته‌های پژوهشی در دی ماه ۱۳۹۸ خبر داد و گفت: «به منظور گسترش و تعمیق فعالیت‌های پژوهشی گروهی بین رشته‌ای در جهت توسعه مرزهای جهانی علم و یا دستیابی به نوآوری و فناوری‌های قابل تجاری‌سازی آئین‌نامه هسته‌های پژوهشی در دی ماه ۱۳۹۸ تصویب شد. در سال جاری نیز برای ثبت اطلاعات و بررسی این هسته‌ها به صورت الکترونیکی اقداماتی صورت گرفته است».

انعقاد ۳۳۶ قرارداد کاربردی با نهادها، مراکز، مؤسسات، شرکت‌های دولتی و خصوصی
به گفته وی از اهداف و سیاست‌های کلان دانشگاه تهران نوآوری و حرکت به سوی دانشگاه ایده‌پرداز و کارآفرین، به منظور حل چالش‌های کشور است. در این زمینه اداره کل پژوهش‌های کاربردی دانشگاه، تلاش می‌کند زمینه‌های همکاری دانشگاه با صنعت و جامعه را از طریق فعال‌سازی ظرفیت‌های علمی دانشگاه و توسعه قراردادهای تقاضا محور فراهم کند.
دکتر رحیمیان، در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: «انعقاد ۳۳۶ قرارداد کاربردی با نهادها، مراکز، مؤسسات، شرکت‌های دولتی و خصوصی و پانزده قرارداد جدید با ستادهای مختلف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اعتباری بالغ بر یک هزار میلیارد ریال از اهم اقدامات در زمینه پژوهش‌های کاربردی است. در این خصوص افزایش ۵۰ درصدی اعتبار مصوب قراردادهای کاربردی نسبت به سال گذشته شایان توجه است».
معاون پژوهشی دانشگاه تهران، اظهار کرد: «در راستای تقاضامحور کردن پایان‌نامه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی، عقد بیش از ۲۶ قرارداد از طریق سامانه اجرایی تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری (ساتع) با جذب دو میلیارد تومان اعتبار می‌توان صورت گرفته است. همچنین می‌توان به عقد قرارداد «انجام مطالعات پژوهشی جامع آبادانی و پیشرفت شهرستان خواف بر اساس رویکرد معیشت پایدار و توان‌افزایی جامعه محلی» به مبلغ چهار میلیارد تومان با شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان، عقد قرارداد انجام «مطالعات پژوهشی و فناورانه به منظور توسعه فناوری‌ها در جهت بهینه‌سازی فرآیندهای تولید و افزایش ضریب برداشت در میدان یادآوران» با شرکت ملی نفت ایران با اعتباری حدود ۳۶۰ میلیارد ریال و اعتبار ارزی معادل هفت میلیون یورو به مدت ۱۰ سال، عقد قرارداد پژوهشی در خصوص «ارتقای نفت سنگین و باقیمانده‌های سنگین آن» با اعتبار ۷۴/۳ میلیارد ریال با شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ایران اشاره کرد».

تدوین شیوه‌نامه شورای سیاست‌گذاری و نظارت بر واحدهای پژوهشی دانشگاه
وی تدوین شیوه‌نامه «شورای سیاست‌گذاری و نظارت بر واحدهای پژوهشی دانشگاه» و آغاز به‌کار این شورا، توسعه فعالیت‌های پژوهشی از طریق تأسیس مراکز و مؤسسات جدید همانند مؤسسه علوم و فناوری‌های کوانتومی و پژوهشکده سامانه‌های هوشمند کاربردی، برقراری ارتباط با دستگاه‌های اجرایی جهت افزایش همکاری‌های پژوهشی فیمابین در قالب پنج تفاهم‌نامه و صدور مجوز برگزاری بیش از ۲۲ همایش علمی در سطح ملی و بین‌المللی، و جذب ۳۲ پژوهشگر و توسعه سامانه جامع قراردادهای پژوهش‌های کاربردی دانشگاه را از دیگر دستاوردها و فعالیت‌های اداره کل پژوهش‌های کاربردی دانشگاه در سال گذشته توصیف کرد.

خرید بیش از ۴ میلیون یورو تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز دانشگاه
دکتر رحیمیان، با بیان اینکه در سال ۹۸ و نیمی از سال ۹۹ بیش از ۴ میلیون یورو تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز دانشگاه با برنامه‌ریزی و اقدام دفتر سفارش و تأمین تجهیزات دانشگاه خریداری شده است، افزود: «مبلغ دو میلیون یورو آن مربوط به مرکز ابررایانش دانشگاه با حمایت بخش خصوصی بوده است. همچنین خرید بیش از هفتاد میلیارد ریال تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت داخل در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی صورت گرفته است. انتظار می‌رود که در سال آتی، با پیگیری واحد ارزیابی و استانداردسازی و همکاری آزمایشگاه‌های دانشگاه با سازمان ملی استاندارد ایران، بتوانیم استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵ را در آزمایشگاه‌های قوی و با کیفیت دانشگاه عملیاتی کنیم».

چاپ ۱۰۳ عنوان کتاب برای نخستین‌بار توسط مؤسسه انتشارات دانشگاه تهران
معاون پژوهشی دانشگاه تهران، درباره فعالیت‌های مؤسسه انتشارات دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: «با توجه به اهمیت کتاب و نیاز جامعه دانشگاهی به این مقوله فرهنگی و اجتماعی، مؤسسه انتشارات دانشگاه تهران، نقش مهمی را در ترویج و گسترش علم و حفظ میراث فاخر و ماندگار دانشگاهی ایفا می‌کند. این مؤسسه از آذر ۹۸ تا آذر ۹۹ تعداد ۱۰۳ عنوان کتاب را برای نخستین‌بار به چاپ رسانده و ۱۹۳ عنوان را نیز تجدید چاپ کرده و موفق به چاپ سه عنوان کتاب با لوگوی مشترک با انتشارات اشپرینگر شده است. همچنین در حوزه نشر بین‌المللی تلاش‌هایی به‌منظور تبادل کتاب و ترجمه با مؤسسات و دانشگاه‌هایی در کشورهای اسپانیا، روسیه، چین و ترکیه صورت پذیرفته است».
وی ادامه داد: «به‌رغم بحران‌های اقتصادی ناشی از همه‌گیری ویروس کووید ۱۹ که به‌شدت بر صنعت نشر تأثیرگذار بود، مؤسسه انتشارات توانسته است بیش از ۱۱۴ هزار و ۴۰۰ جلد کتاب را به مبلغ ۳۹ میلیارد ریال در فاصله بین بیست و هشتمین تا بیست و نهمین جشنواره پژوهشی به فروش برساند. همچنین طی این دوره، ۱۲ هزار و ۶۵۰ جلد کتاب به مبلغ سه و نیم میلیارد ریال از طریق سایت مؤسسه به فروش رسیده که در مقایسه با دوره مشابه به میزان ۷۹ درصد از نظر تعداد و ۱۵۷ درصد از نظر ارزش ریالی رشد داشته است».

توسعه منابع دیجیتال در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران
دکتر رحیمیان، کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران را به عنوان بزرگترین کتابخانه دانشگاهی کشور توصیف کرد و گفت: «این کتابخانه، مجموعه‌ای غنی و گسترده از منابع گوناگون در زمینه‌های مختلف علوم و فنون و فرهنگ و ادب را در بر می‌گیرد. این مجموعه با در برداشتن بیش از یک میلیون سند و مدرک علمی و آرشیوی اعم از کتاب‌ها، نشریات، پایان‌نامه‌ها، نسخ خطی، عکس و … که در برخی از موارد منحصر به فرد است، از دیگر کتابخانه‌های دانشگاهی کشور متمایز و از اعتبار و جایگاه والایی برخوردار است».
معاون پژوهشی دانشگاه تهران تصریح کرد: «با توجه به شیوع ویروس کرونا و دگرگونی شرایط علمی، آموزشی و فرهنگی ملی و بین‌المللی و همچنین برنامه میان مدت توسعه منابع دیجیتال در کتابخانه مرکزی دانشگاه، اقدامات متعددی از جمله توسعه کتابخانه دیجیتال آریان و افزایش منابع آن، افزایش اطلاعات کتاب‌شناختی در پایگاه آذرسا، ارائه خدمات از طرق مختلف همچون شبکه‌های مجازی، ایمیلی و حضوری، تبدیل خدمات حضوری به غیرحضوری برای تسویه حساب دانشجویان و تحویل پایان‌نامه‌ها، برگزاری برنامه‌های زنده ترویجی در کانال‌های مجازی دانشگاه و کتابخانه مرکزی در دستور کار قرار داد».
وی با بیان اینکه کاهش بار مراجعات حضوری در سال گذشته فرصتی به منظور تکمیل اقدامات در کتابخانه مرکزی فراهم کرده است، عنوان کرد: «در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ در زمینه توسعه کتابخانه دیجیتال ۱۰۰ درصد و ورود اطلاعات به پایگاه آذرسا، بیش از ۴۰ درصد رشد وجود داشته است. بارگذاری حدود پانزده هزار نسخه خطی رایگان در پایگاه کتابخانه مرکزی که به لحاظ تحقیقاتی ارزش جهانی داشته و به‌صورت تمام متن برای پژوهشگران سراسر دنیا قابل استفاده است، نیز تحقق یافته است».
دکتر رحیمیان افزود: «همچنین بارگذاری ۷۵ هزار عنوان پایان‌نامه تمام متن، دو هزار و ۷۷۷ عنوان سند تاریخی تمام متن، چهار هزار و ۴۵۴ عنوان عکس تاریخی تمام متن، ۵۶۷ عنوان کتاب چاپی فارسی تمام متن، ۲۱ هزار و ۶۸۲ عنوان کتاب لاتین از ناشران اشپرینگر، الزویر و وایلی با محتوای ابرداده و لینک دانلود تمام متن (با قابلیت دسترسی در شبکه دانشگاه تهران)، بارگذاری سه هزار عنوان کتاب فارسی در سامانه آذرسا، اتصال اطلاعات کتاب‌شناختی منابع کتابخانه مرکزی به سامانه حافظه ملی ایرانیان در کتابخانه ملی و افزودن ۳۰۰ عنوان کتاب گویا به آرشیو موجود این کتابخانه و ارتقا آن به یک‌هزار و ۶۰۰ عنوان کتاب گویا از دیگر اقدامات کتابخانه مرکزی است».
معاون پژوهشی دانشگاه تهران در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: «برگزاری بیست و نهمین جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه، حاصل تلاش‌های مستمر و گسترده همکاران ارجمند و همدلی است که انجام آن، بدون همکاری و مشارکت آنان در این شرایط سخت و پر مخاطره مقدور نبود، لذا از زحمات و تلاش بی‌دریغ استادان، دانشجویان، محققان و همکاران و از توجه ویژه بنیاد فرهنگی مصلی‌نژاد که اهدای کامل جوایز این دوره از جشنواره را برعهده گرفتند، تشکر و قدردانی می‌کنم».
در بخش دیگری از این جشنواره دکتر امیر محمد گمینی، استادیار دانشکده الهیات و معارف اسلامی به ایراد سخنرانی در خصوص اهمیت پژوهش در حوزه علوم انسانی و سوابق رشته تاریخ علم پرداخت. همچنین تقدیر و معرفی برگزیدگان شامل پژوهشگران پیشکسوت نمونه، برجسته، نمونه، رساله‌ها و پایان‌نامه‌های نمونه، کتابخانه و کارشناس پژوهشگر نمونه و کارشناس پژوهش اجرایی نمونه پایان‌بخش بیست و نهمین جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه تهران بود.

 

اخبار مرتبط:
همزمان با معرفی برترین‌ها در جشنواره پژوهش و فناوری
رئیس دانشگاه تهران: لازمه پیشگامی در حوادث، آینده‌پژوهی و استفاده از خرد جمعی است

برگزیدگان بیست و نهمین جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه تهران معرفی شدند

کد تحریریه : ۰۲

کلید واژه ها: معاونت پژوهشی جشنواره پژوهش و فناوری مقالات بین‌المللی اختراع کد اخلاق نشریات بین‌المللی کرونا خوشه‌های مشورتی کنسرسیوم پژوهشی سیلاب هسته‌های پژوهشی چاپ کتاب توسعه منابع دیجیتال نظام دانایی محور


( ۳ )

نظر شما :