بازتاب ساخت دستگاه ونتیلاتور توسط محققان دانشگاه تهران در نشریات معتبر بین‌المللی

۱۴ مهر ۱۳۹۹ | ۱۳:۰۱ کد : ۱۲۹۵۷ اخبار اخبار علمی-فناوری خبر
تعداد بازدید:۱۴۳۵
ساخت دستگاه ونتیلاتور پرتابل نقشه‌ باز، توسط محققان دانشکده‌ مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران در نشریات معتبر بین‌المللی بازتاب گسترده‌ای داشته است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، خبر موفقیت دکتر هادی مرادی و دکتر سید کمال‌الدین ستاره‌دان از محققان برجسته دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، در ساخت ونتیلاتوری پرتابل و ارزان قیمت که در ابتدای سال در مجله Spectrum انجمن بین‌المللی IEEE گزارش شده بود، این بار در مجله IEEE Institute منتشر شده است.
لازم به ذکر است که انجمن جهانی IEEE با بیش از ۴۲۰ هزار عضو یکی از بزرگترین انجمن‌های بین‌المللی در سطح جهان است و حدود سی درصد از کل تحقیقات منتشر شده در جهان در زمینه‌های مهندسی الکترونیک، مخابرات و مهندسی کامپیوتر را ارائه می‌دهد.
دستگاه ونتیلاتور پرتابل یک دستگاه تنفس اتوماتیک ساده برای کمک به بیماران کرونایی است که می‌تواند حجم مورد نیاز اکسیژن را با سرعت مشخص به سیستم تنفس بیمار برساند؛ این دستگاه با قابلیت ساخت آسان و کم هزینه توانسته نیاز بسیاری از جوامع محلی را نیز مرتفع ساخته و در نجات جان بیماران کرونایی بسیار مؤثر واقع شود.
در حال حاضر، با همکاری دکتر مریم خلیلی و دکتر مهران فاطمی‌نیا از گروه طراحی صنعتی پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران و در ادامه فعالیت‌های بین‌رشته‌ای دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر، پروژه طراحی پیکره تعاملی این ونتیلاتور در راستای افزایش کیفیت و قابلیت‌های سیستم از منظر طراحی فنی، تعریف شده است.
این طرح موفق شده است تا به‌عنوان یکی از ۹۲ طرح منتخب فراخوان آژانس دانشگاهی فرانکوفونی برای پروژه‌های کوید ۱۹ از میان حدود ۲۰۰۰ طرح ارسالی از ۷۶ کشور جهان انتخاب شود.
این تیم، در ادامه تلاش‌های خود سعی دارد تا با لحاظ کردن استانداردهای تعریف شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با افزودن سنسورهای مراقبتی و کنترلی بیشتر و تطبیق بدنه و واسط‌های کاربری با نیازهای کادر درمانی و بیماران، محصولی با قابلیت کاربری بالا را تجاری سازی کرده و به تولید انبوه صنعتی برساند.

 

خبر مرتبط:
ساخت دستگاه تنفس مصنوعی برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا در دانشگاه تهران

کلید واژه ها: دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر کرونا ونتیلاتور


( ۱۳ )

نظر شما :