اطلاعات تماس نسخه RSS کلیه مطالب معرفی جستجوی پیشرفته
اخبار امروز : 0    /    کل اخبار  : 3888 /
جمعه 4  فروردين  1396 -- ساعت: 18:15 / بازدید کنندگان امروز :
english
فارسی
news.ut.ac.ir
خبر گزاری دانشگاه تهران
زمان مخابره خبر :14/4/1389      16:28:0      تعداد بازديد كنندگان خبر:3576
رونمایی از سورنا 2 در روز صنعت و معدن


همزمان با روز صنعت و معدن، سورنا 2 ،ربات انسان نمای ساخت دانشگاه تهران، رونمایی شد.
در  مراسمی که 12 تیر و با حضور  رئیس جمهور و رئیس دانشگاه تهران و جمعی از مسئولان دانشگاه و وزارت صنایع و معادن در سالن اجلاس سران برگزار شد، سورنا 2 ربات انسان نمای ساخت پردیس دانشکده فنی دانشگاه تهران با موفقیت کامل در برابر حضار حضور یافت و به معرفی خود پرداخت.
لازم به ذكر است كه سورنا 1 تنها به عنوان نمادی برای اعلام آغاز پروژه طراحی، ساخت و هوشمند سازی ربات انسان نمای سورنا، در سال 1387 ارائه شد. سورنا 2 توسط مرکز وسایل نقلیه پیشرفته دانشگاه تهران (CAV) و با همکاری انجمن تخصصی مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن ساخته شده است. سورنا هم اکنون دارای 12 درجه آزادی در پاها، 8 درجه آزادی در دست ها و 2 درجه آزادی در سر است. گام برداشتن آرام و شبیه انسان، حرکات منظم دست و پا و حرکات مشابه رفتار انسانی از ویژگی های سورنا2 است.
در مرحله کنونی، بزرگترین چالش پیش رو  اندازه و وزن ربات است؛ چرا که با تغییر اندازه ربات از اندازه های کوچک نظیر رباتهای فوتبالیست به اندازه طبیعی یک انسان، تغییرات اساسی در دینامیک حرکتی ربات ایجاد می گردد. این موضوع سبب پیچیده تر شدن نحوه کنترل و حفظ تعادل ربات می گردد. با این حال، متخصصان و دانشجویان دانشگاه تهران با بهره گیری از آخرین فناوری های نوین و کمک انجمن تحقیق و توسعه و سایر متخصصین داخلی توانسته اند این چالش بزرگ را پشت سر گذاشته، به سوی کامل تر نمودن این ربات گام بردارند.
مرکز وسایل نقلیه پیشرفته دانشگاه تهران (CAV) در حال حاضر فعالیت خود را بر روی حوزه های شنوایی، بینایی و سخنگویی ربات آغاز نموده است و مراحل اولیه توسعه بینایی و صدا، ارتقا سطح هوشمندی، تقلید رفتارهای انسانی و افزایش سرعت گام برداشتن انجام گرفته است که پس از تکمیل در نسل های بعدی سورنا ارائه خواهد شد. نسل های بعدی سورنا خواهند توانست چهره ها، اشیاء، کلمات و جملات را تشخیص و عکس العمل مناسب از خود نشان دهند.

نسل اول این ربات سال گذشته با حضور وزیر صنایع و معادن رونمایی شد.
نام سورنا برگرفته از نام سردار اشکانی بوده که توانست کراسوس سردار رومی را شکست دهد.امکانات خبر:
جستجو
اخبار مرتبط با این خبر
نظر شما درباره اين خبر
 
   
 


صفحه اصلی | نسخه متنی سایت | نسخه RSS | تماس با ما
کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه تهران بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع می باشد.
Copyright © 2008 University Of Tehran. All rights reserved
هایپر مدیا مرکز جامع خدمات رسانه ها / نگارش اطلاع رسانی